Written by Anna M. Damasiewicz
23 kwietnia 2017
Jak co roku od lat 23 kwietnia obchodzi się to świeckie święto, któremu patronuje UNESCO. O ile mnie pamięć nie zawodzi, przed rokiem przy podobnej okazji napisałam trochę o genezie tych obchodów i o wiążących się z nimi tradycyjnych „obrzędach”. Nie wspominałam wszelako o znaczącym fakcie, że przez ostatnie 12 miesięcy tytuł Światowej Stolicy Książki piastował Wrocław. Od dziś pałeczkę przejmuje Konakry. Cóż, zdaję sobie sprawę, że nazwa ta raczej nikomu nic nie mówi, ale nigdy nie jest za późno na naukę. Konakry to stolica Gwinei. Jednak w niczym to nie umniejsza rangi samego tytułu. Szacowne zapewne grono podejmujące decyzje wybiera takie lokalizacje, w których promocja czytelnictwa jest szczególnie wskazana.
Ilu Polaków czyta w ogóle – wiadomo. Ilu czyta książki – także wiadomo, choć odsetek ten zbliża się niebezpiecznie do granicy błędu statystycznego. Wiemy także, ilu nie czyta niczego, a i tak wszystko wie najlepiej. O tę lwią część społeczeństwa nie trzeba się obawiać w sensie egzystencjalnym, rośnie w siłę. Natomiast w sensie mentalnym i owszem. Nie sądzę, żeby szybko znaleźli się jacyś wiarygodni trendsetterzy, którzy znojną pracą zatrzymają obowiązującą tendencję. Ale niech znajdą się w ogóle. Na początek choć tyle. Takie minimalistyczne życzenie dla siebie samej na Światowy Dzień Książki. I dla Was wszystkich, którzy wbrew logice wciąż książki piszecie, przygotowujecie do druku, wydajecie, recenzujecie, kupujecie lub wypożyczacie, a w końcu, co najważniejsze – czytacie.
Bo tylko czytając można się dowiedzieć, że pewien łysiejący brodacz ze starożytnych Aten, który nie pozostawił po sobie ani jednego zapisanego słowa, trwa w zbiorowej pamięci ludzkości nie tylko dlatego, że wypił cykutę (nie znamy chyba nikogo innego o podobnych upodobaniach), ale dlatego, że podobno był autorem popkulturowej sentencji „Wiem, że nic nie wiem”. Ja natomiast wiem. Moje życie związane jest z książką licznymi więzami. Dlatego będę obchodzić Światowy Dzień Książki z przekonaniem, że w godnym najwyższego szacunku gronie.
Powiązane artykuły
Światowy Dzień Książki
Jak co roku, 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
OD-słowność
Ponad dwa tysiące. Dużo czy mało? Cóż, to zależy. Ale jeśli dodam, że ponad dwa tysiące projektów okładek, to chyba zmienia postać rzeczy. Gdyby te książki ustawić, jedna obok drugiej, na półkach, to naprawdę zajęłyby niemało miejsca.
Trendy w projektowaniu okładek 2019
Podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, także w projektowaniu okładek książkowych można wyróżnić pewne tendencje, które obowiązują przez jakiś czas, z reguły rok-dwa, by później ustąpić miejsca czemuś zupełnie nowemu. A prawdę mówiąc – może nie całkiem nowemu, bo wiadomo powszechnie, że wszystko już było.